BrainProgress - trening umiejętności poznawczych

5 wskazówek
jak przygotować się do szkoły???

Jak pomóc dziecku po wakacjach w szkole?

Zmiana z letniego trybu w rutynę szkolną zazwyczaj jest wyzwaniem dla dzieci i rodziców. Oprócz zmiany pory snu, form aktywności w ciągu dnia, większość uczniów doświadcza pewnego rodzaju 'letniego zjazdu’ („Summer Slide”). Jest to zjawisko, w którym uczniowie tracą część wiedzy lub umiejętności, które zdobyli podczas roku szkolnego, w trakcie długiej przerwy wakacyjnej. Najczęściej dotyczy to przede wszystkim umiejętności czytania i matematyki. Jedną z przyczyn „letniego zjazdu” może być brak stymulacji edukacyjnej.

Co więc mogą zrobić rodzice, aby jak najlepiej przygotować swoje dziecko na powrót do szkoły i wszystko, co się z tym wiąże? Mamy pięć wskazówek, które pomogą Ci się zorganizować, wyrobić sobie rutynę i zmniejszyć ryzyko problemów, gdy pierwszy dzień w szkole wreszcie stanie się rzeczywistością.

1. Zapisz dziecko na trening umiejętności poznawczych

Trening mózgu koncentruje się na umiejętnościach poznawczych, które stanowią podstawę WSZELKIEJ NAUKI. Należą do nich umiejętności mózgu, takie jak pamięć, przetwarzanie słuchowe, koncentracja, szybkość myślenia, logika i rozumowanie oraz przetwarzanie wizualne. Ćwiczenia oparte na zabawie przygotowują mózg do intensywniejszej pracy w szkole. Niektórzy rodzice skłaniają się ku korepetycjom w nadziei, że pomogą swoim dzieciom „nadrobić zaległości” w programie nauczania. Inni jednak zwracają się ku indywidualnemu treningowi mózgu, aby pobudzić podstawowe umiejętności poznawcze, które ułatwiają naukę KAŻDEGO przedmiotu.


Osobisty trening mózgu pomaga wzmocnić słabe umiejętności poznawcze, aby pomóc uczniom uczyć się, rozumieć, zapamiętywać i stosować treści, których się uczą. Rozpoczynamy od oceny umiejętności poznawczych, aby określić, które umiejętności mózgu są na niższym poziomie, a następnie opracowujemy indywidualny program treningu, aby ukierunkować i rozwinąć słabsze umiejętności. Wyniki często zmieniają życie i zaobserwowaliśmy, że nauka staje się łatwiejsza i szybsza dla klientów w każdym wieku. Ponadto rozwój własnego potencjału daje ogromny zastrzyk pewności siebie i wzrostu poczucia własnej wartości.

2. Przygotuj kalendarz

Przygotuj plan dnia, który pomoże Ci zorganizować czas nauki, zajęć dodatkowych oraz odpoczynku. Staraj się wprowadzić regularne godziny snu, aby łatwiej przystosować się do rytmu szkolnego. Stopniowo dodawaj terminy projektów, sprawdzianów, które będą wyznaczane przez nauczycieli. Pamiętaj, że każde zadanie można podzielić na mniejsze etapy, co ułatwi przystosowanie się do trybu szkolnego.

3. Porozmawiaj o szkolnych wyzwaniach

Nie czekaj na ostatni dzień wakacji, aby porozmawiać o powrocie do szkoły. Omów wszelkie wątpliwości, obawy, jakie może odczuwać dziecko przed nowym rokiem szkolnym. Zapytaj co sprawiało mu największą trudność a na co obecnie czeka? Z perspektywy czasu, nie które wspomnienia się zacierają oraz zmienia się ich ocena. Może wspólnie znajdziecie rozwiązania na sytuacje konfliktowe bądź stresujące.

4. Zorganizuj materiały

Przed rozpoczęciem roku szkolnego sprawdź, jakie materiały i przybory będą potrzebne. Przygotuj listę rzeczy do zakupienia, takich jak zeszyty, długopisy, ołówki czy podręczniki. Uporządkuj także dotychczasowe notatki i materiały.

5. Przygotuj odpowiednie miejsce do powtórek szkolnych zadań

Bez względu na to czy jest to biurko, stół w jadalni czy przenośny stoliczek, istotne jest stworzenie określonej przestrzeni na przybory szkolne, naukę i pracę nad projektami. Upewnij się, że nic nie rozprasza i usuń wszelką technologię, która najczęściej odwraca uwagę. Zastanów się nad wykonaniem tabliczki „Czas nauki”, „Jestem zajęty”, aby podkreślić wyznaczony czas i przestrzeń swojemu dziecku lub nastolatkowi. Znak poinformuje także innych członków rodziny, którzy mogą nieświadomie przerwać naukę.

Pierwszy dzień w roku szkolnego tuż-tuż!

Dowiedz się, jak indywidualny trening 7 umiejętności poznawczych może pomóc Twojemu dziecku przeżyć najlepszy rok w szkole.

Test ocenia siedem kluczowych umiejętności poznawczych, dostarczając szczegółowe informacje o obszarach wymagających wsparcia. Program jest dostosowany do klienta a postępy są uzależnione od poziomu umiejętności przed testem oraz indywidualnych możliwości rozwoju mózgu!